Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

04 maj 2023 Dział: Realizowane projekty Napisane przez  Gabriela Fąfara

42 lata na morzach i oceanach. Spotkanie z morskim wagabundą - kpt. Jerzym Radomskim

Kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa i płetwonurek, z zawodu elektryk. Z morzem po raz pierwszy zetknął się w wieku 14 lat – za pieniądze zaoszczędzone ze sprzedaży makulatury i złomu w tajemnicy przed rodzicami wybrał się na samotną wycieczkę z Działdowa do Gdyni.

Ciągnęło go w świat, bo całe dzieciństwo zaczytywał się w książkach o tropikach, Ameryce Południowej, Afryce i Pacyfiku. Pierwszy rejs odbył po Mazurach, gdzie zdobył stopień żeglarza. Gdy miał już wszystkie patenty postanowił zbudować jacht. Założył klub żeglarski przy kopalni „Moszczenica” i właśnie tam został zbudowany słynny jacht „Czarny Diament”, który nazwę swą zawdzięcza żonie Pana Radomskiego – Pani Barbarze, która była nauczycielką i ogłosiła konkurs na nazwę jachtu. „Czarny Diament” spodobał się najbardziej, bo to szlachetna odmiana węgla. Przygoda jego życia zaczęła się od marzeń, które zrodziły się w dzieciństwie, ale realnych kształtów nabrały w Jastrzębiu-Zdroju. Oprócz ludzi na jachcie pływały dwa psy - Burgas, który trafił na pokład „Czarnego Diamentu” w 1978 roku i Bosman, dołączył do załogi w 1990 roku. Przez jacht przewinęły się też dwie małpy, dwie kury oraz kogut. Morza i oceany nie mają tajemnic przed kapitanem, który zasłynął m.in. najdłuższym rejsem w historii polskiego żeglarstwa, pokonując jachtem „Czarny Diament” w latach 1978-2019 dystans ponad 300 000 mil morskich; opłynął kulę ziemską, a także wielokrotnie przepłynął oceany: Atlantycki i Indyjski. Polska bandera powiewała na „Czarnym Diamencie” w 82 krajach i 448 portach.

Ten Wielki Człowiek odwiedził naszą szkołę, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w literacko – artystycznym wydarzeniu, którego gościem był kapitan Jerzy Radomski. Pięknie opowiadał o przygodzie swojego życia, spełnianiu marzeń i sztuce życia. Spotkanie z podróżnikiem dostarczyło uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń oraz mega wiedzy, zwłaszcza z geografii.

Panu kapitanowi Jerzemu Radomskiemu serdecznie dziękujemy, że zaszczycił nas swoją obecnością i podzielił się swoimi niesamowitymi żeglarskimi opowieściami.

 

Czytany 91 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 maj 2023 11:54

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 13
im. ks. Franciszka Blachnickiego

ul. Katowicka 35

44-335 Jastrzębie-Zdrój

Telefon: +48 324 710 197

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.