Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

10 czerwiec 2024 Dział: Aktualności Napisane przez  Barbara Kobos

Festyn z Trzynastką

  • Proszę pani, kiedy będzie następny festyn?
  • Za rok.
  • Czyli za sto dni?
  • Nie, rok ma 365 dni.
  • Ojej, czyli to jest więcej niż sto?!
  • Prawie trzy razy więcej.
  • Szkoda, będę długo czekał.

Treść tej rozmowy można przytoczyć jako recenzję bardzo udanego dnia, jaki miał miejsce w dniu 5. czerwca w Szkole Podstawowej nr 13 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Jastrzębiu-Zdroju. Już po raz kolejny odbywał się tam festyn szkolno-osiedlowy organizowany pod patronatem szkoły, Zarządu Osiedla ,,Morcinka” z jego przewodniczącym panem Grzegorzem Mosoniem i Rady Rodziców działającej przy szkole z jej przewodniczącą panią Aliną Luszczymak.

Nazwaliśmy go tak zwyczajnie - po szkolnemu - Festynem na szóstkę, gdyż cyfra ta nierozerwalnie związana jest ze szkolną rzeczywistością. Z pewnością na szóstkę udała się pogoda, jakby patron placówki ks. Franciszek Blachnicki uśmiechał się promiennie do działań wykraczających poza zwykłe nauczanie, gdyż w myśl jego pedagogiki najpełniej dookreślamy siebie przez dar z siebie.

A dawaliśmy z siebie naprawdę sporo. Po pierwsze zagospodarowując szereg działań, w których każdy - niezależnie od wieku - mógł znaleźć coś dla siebie. W programie znalazł się konkurs wiedzy o mieście, loteria fantowa, atrakcje sportowe, dmuchańce, malowanie twarzy, malowanie miasta na rozwieszonej na drzewach folii.

Z radością pragniemy zapisać w annałach Ważnych Dni naszej szkoły, iż zaszczycili nas swoją obecnością włodarze naszego miasta - pan prezydent Michał Urgoł, a także panowie wiceprezydenci - Grzegorz Dulemba i Andrzej Koba. Były wśród nas panie z wydziału edukacji - Monika Dudacy i Krystyna Konopka.

Odwiedzili nas niezwykli goście - Grupa Rekonstrukcyjna Black Watch Silesia. Tworzy ją kilku pasjonatów. Wśród nich są m.in. prawnik, chirurg szczękowy, diagnosta laboratoryjny, właściciel sklepu z bronią. W czasie plebiscytu na Górnym Śląsku w Tarnowskich Górach stacjonował słynny szkocki batalion piechoty Regimentu Blach Watch. Był wówczas w składzie alianckich sił rozjemczych. Pan Karol Kordyka wraz grupą kolegów założył więc Grupę Rekonstrukcyjną Black Watch Silesia. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć, jak wygląda typowy szkocki ubiór, a także posłuchać gry na Wielkich Dudach Szkockich.

Przyjęli nasze zaproszenie jak zawsze niezawodni przedstawiciele policji i straży pożarnej. Mali pasjonaci mogli zobaczyć, jak od środka wygląda wóz policyjny i strażacki.

Całości towarzyszyły tańce integracyjne, do udziału w których ochoczo przystąpił pan prezydent, tym samym pokazując, że też jest na szóstkę.

Żurek regionalny, bigos, kiełbasa z grilla, szaszłyki, słodkości, kawa, specjalnie przygotowana strefa dla zgłodniałych uczestników zabawy - wszystko to stanowiło dopełnienie festynu.

Następny odbędzie się za rok. Dla pocieszenia trzeba zaznaczyć, iż jest to już mniej niż 365 dni.

Czytany 39 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany czwartek, 27 czerwiec 2024 05:50

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 13
im. ks. Franciszka Blachnickiego

ul. Katowicka 35

44-335 Jastrzębie-Zdrój

Telefon: +48 324 710 197

E-mail: