Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

24 czerwiec 2015 Dział: Aktualności Napisane przez  Filip Gosek 1e, Anna Zięba

Kolejna wędrówka śladami przeszłości

Dnia 18 czerwca zawitali do naszej szkoły uczniowie drugiej i trzeciej klasy SP10, którzy podczas zajęć prowadzonych przez panią mgr Grażynę Gumolę zapoznali się z nieznaną im historią naszego miasta.

Najpierw grupa udała się pod wielką lipę, znajdującą się pomiędzy blokami przy ulicy Katowickiej. Tam dowiedzieli się, że drzewo to liczy sobie 120 lub 140 lat, a zostało posadzone tuż obok mieszczącego się tu niegdyś piętrowego dworku. Pałacyk został zrujnowany w czasie drugiej wojny światowej i nie nadawał się do zamieszkania. Właściciel Alojzy Szraj sprzedał go wraz z całym majątkiem państwu polskiemu. Dworek został zburzony, a na jego miejscu wybudowano bloki. Jedynym świadectwem, że kiedyś mieścił się tu pałacyk, jest piękna lipa. Te właśnie informacje i wiele innych ciekawostek, przekazała uczniom pani Gumola.

Później uczniowie mieli okazję poćwiczyć na szkolnej ścieżce zdrowia i odpocząć w „zielonej klasie”. Przy okazji mogli podziwiać szkolny skalniaczek, którym opiekują się uczniowie z koła turystyczno-geograficznego.

Następnie wszyscy udali się z powrotem do szkoły, gdzie mogli podziwiać zdjęcia dworku i rodziny, która go niegdyś zamieszkiwała. Na koniec uczniowie przystąpili do stworzenia prac plastycznych. Głównie były to pejzaże przedstawiające dworek i lipę.

Była to niezwykła lekcja historii, dzięki której najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogli dowiedzieć się, co nieco o miejscu, w którym urodzili się i żyją.

Czytany 1881 razy
Ostatnio zmieniany środa, 19 sierpień 2015 14:03

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 13
im. ks. Franciszka Blachnickiego

ul. Katowicka 35

44-335 Jastrzębie-Zdrój

Telefon: +48 324 710 197

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.