Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

17 czerwiec 2021 Dział: Uroczystości szkolne Napisane przez  Urszula Rajwa

Patron naszej szkoły – obchody 100. rocznicy urodzin i Dnia patrona

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki to niewątpliwie człowiek, który otrzymał dar prowadzenia innych do Boga. Kapłan charyzmatyczny, który idee II Soboru Watykańskiego przetłumaczył na język praktyki i wprowadził w życie.

Ksiądz Blachnicki jest założycielem Ruchu Światło-Życie, określanego powszechnie jako „ruch oazowy”. Zaczynał skromnie - od opieki nad grupami ministrantów. Wprowadzał nowe formy pracy duszpasterskiej wśród dzieci, młodzieży, studentów, kapłanów i rodzin. Te działania dały początek potężnemu ruchowi oazowemu w Kościele.

Aktualnie toczy się proces beatyfikacyjny, który ukazuje wielkie zasługi ks. Franciszka w prowadzeniu młodych ludzi ku świętości. Najwięcej czasu i energii poświęcał dzieciom i młodzieży, dlatego nazywa się Go „apostołem dzieci i młodzieży”.

Nasza Szkoła (wówczas Gimnazjum nr 8) 12 lat temu, a dokładnie 1 września 2009 roku Uchwałą Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój przyjęła imię ks. Franciszka Blachnickiego. Dzieci i młodzież poznają swojego Patrona podczas różnych wystaw, konkursów, wyjazdów do Krościenka nad Dunajcem organizowanych z okazji Dnia Patrona Szkoły i odkrywają wartości jakimi kierował się w życiu ks. Blachnicki.

Tegoroczne obchody miały szczególny charakter, ponieważ obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Uczniowie szkoły mogli zobaczyć przygotowaną wystawę o życiu i działalności Patrona. Dzieci z klas 1-3 zastanawiały się wraz z wychowawcami nad przekazem słów ks. Franciszka - „Szczęśliwy jest człowiek, który potrafi dziękować”. Uczniowie klas starszych poznawali sytuacje z życia ks. Blachnickiego, zastanawiając się nad ideą „nowego człowieka”, który kieruję się w życiu wartościami. Radośnie przeżywaliśmy Dzień Dziecka połączony z Dniem Patrona i Dniem Sportu – zgodnie z przysłowiem, które było bliskie ks. Franciszkowi: „W zdrowym ciele zdrowy duch!”. Z pewnością sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki byłby z nas dumny!

Media

Czytany 37 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany czwartek, 17 czerwiec 2021 15:16
Więcej w tej kategorii: « Pasowanie na ucznia