Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

13 marzec 2022 Dział: Aktualności Napisane przez  Maria Marszałek

Zalety pływania

Uczniowie klas IV w tym roku szkolnym w ramach zajęć wychowania fizycznego realizuje zajęcia na basenie w Zespole Szkół nr 6 im Króla Jana III Sobieskiego.

W ramach zajęć doskonalimy techniki pływackie takie jak kraul , grzbiet czy żabka. Wielu uczniów stawia pod naszym okiem pierwsze kroki w basenie, oswaja się z wodą i uczy prawidłowej techniki pływania. Często przełamujemy swoje słabości, ale zawsze z uśmiechem na twarzy.

Pływanie to nie tylko ważna umiejętność życiowa, ale też efektywny trening całego ciała. Jest to bardzo różnorodny sport, dlatego też jego uprawianie przynosi naszemu zdrowiu wielorakie korzyści:

  • Wzmacnia układ krwionośny: Pływanie poprawia wydolność naszego układu krwionośnego, a dzięki temu wzmacnia nasz system odpornościowy.
  • Wzmacnia mięśnie: Płynąc nasze ciało musi przeciwstawiać się ruchom wody, a dzięki temu buduje mięśnie. Przy pływaniu ćwiczymy praktycznie wszystkie grupy mięśni.
  • Poprawia wydolność oraz pojemność naszych płuc: Tak jak wszystkie sporty wysiłkowe, pływanie również pozytywnie wpływa na nasz układ oddechowy. Podczas wysiłku zwiększa się nasza pojemność płuc, a co za tym idzie wytrzymałość.
  • Odciążenie kręgosłupa, stawów i ścięgien: W wodzie siła grawitacji jest mniejsza niż na lądzie, dlatego mamy wrażenie lekkości podczas pływania. Dzięki temu dajemy odpocząć naszym stawom i ścięgnom. Mięśnie utrzymujące kręgosłup wzmacniają się, a wszelkie napięcie z okolic szyi, ramion i pleców będzie znikać.
  • Redukcja stresu: Równomierne ruchy ciała i spokojna tafla wody działają na wielu ludzi uspakajająco. Płynąc możesz zostawić za sobą balast codziennych problemów i skoncentrować się tylko na sobie.
  • Podczas uprawiania sportu uwalniane są endorfiny, które u wielu ludzi przekładają się na odczuwanie szczęścia.
Czytany 107 razy
Etykiety

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 13
im. ks. Franciszka Blachnickiego

ul. Katowicka 35

44-335 Jastrzębie-Zdrój

Telefon: +48 324 710 197

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.