O szkole

Informacje o szkole podstawowej

ECDL dla ucznia

Uczniowie to najliczniejsza grupa spośród niemal 100 tys. osób, które w ciągu ostatnich 12 lat podjęły w Polsce proces certyfikacji ECDL. Dla wielu z nich zdobycie ECDL to pierwszy poważny egzamin w życiu.

Dla uczniów ostatnich lat nauki w liceach i technikach ważnym argumentem przemawiającym za przystąpieniem do zdawania egzaminów ECDL jest fakt, iż w Polsce studenci posiadający Certyfikat ECDL mogą być na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwolnieni z obowiązków udziału w zajęciach i egzaminach z zakresu technologii informacyjnej.

Uczniowie szkół podstawowych, zwłaszcza Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem powinni przystąpić do egzaminu eCitizen. Pozwala to zarówno uczniowi jak i nauczycielowi na wyznaczenie konkretnego celu – opanowania w systematyczny sposób podstawowych umiejętności posługiwania się edytorem tekstu oraz aplikacjami internetowymi czyli pocztą elektroniczną oraz przeglądarką internetową.

W kolejnym etapie (gimnazjum, szkoły zawodowe) rekomendujemy zdobywanie certyfikatu ECDL Start. Proponujemy rozpoczęcie od zdania modułów certyfikatu ECDL Start. Proponujemy na początek wybranie modułów 7. (Przeglądanie stron internetowych i komunikacja ) oraz 3. (Przetwarzanie tekstów), których tematyka częściowo już znalazła się w zakresie eCitizen jednak na nieco niższym poziomie. W kolejnym etapie rekomendujemy moduły 1. (Podstawy technik informatycznych i komunikacyjnych) oraz 2. (Użytkowanie komputerów i zarządzanie plikami). Zagadnienia znajdujące się w tych modułach także były na poziomie podstawowym wymagane w ramach eCitizen.

Następny krok to zdobycie certyfikatu ECDL Core – czyli zdanie już tylko trzech pozostałych egzaminów. Warto zauważyć, że posiadacze certyfikatu Start nie muszą zdobywać od początku Certyfikatu ECDL Core – wystarczy zdanie tylko tych trzech pozostałych egzaminów. Ten krok można realizować już na etapie nauki w starszych klasach gimnazjum lub w liceum i technikum.

Uczniowie najstarszych klas szkół średnich mogą przystąpić do wybranych egzaminów na poziomie ECDL Advanced.

Pracownia w naszej szkole posiada status Licencjonowanego Laboratorium Edukacyjnego ECDL o numerze PL-LAB1414.

Informujemy, że jako Laboratorium Edukacyjne mamy uprawnienia do egzaminowania uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentów studiów dziennych licencjackich i magisterskich.

W naszym laboratorium można uzyskać certyfikaty:

  • ECDL Base,
  • ECDL Core,
  • ECDL Advanced.

Strona ECDL: zobacz

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 13
im. ks. Franciszka Blachnickiego

ul. Katowicka 35

44-335 Jastrzębie-Zdrój

Telefon: +48 324 710 197

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.